0
0
Subtotal: 0,00 kr.

Ingen varer i kurven.

Ingen varer i kurven.

0
0
Subtotal: 0,00 kr.

Ingen varer i kurven.

Ingen varer i kurven.

Skuffende dansk nederlag mod Rumænien i Lundberg-comeback

Det danske herrelandshold startede torsdag rejsen mod EM i 2029, da de mødte Rumænien i Farum Arena i FIBA EuroBasket 2029 Pre-Qualifiers.

Kampen markerede desuden et glædeligt gensyn med den danske basketballstjerne Iffe Lundberg, der var tilbage i rødt og hvidt for første gang siden 24. februar 2025. Danmark havde kun vundet to af de 12 kampe uden EuroLeague-profilen i perioden.

Lundberg startede opgøret sammen med Adam Heede-Andersen, Sylvester Berg, Bakary Dibba og Jermaine Ballisager Webb, men de danske spillere havde svært ved at få bolden gennem kurven i kampens åbning.

Halvvejs inde i første periode havde Allan Foss set nok og tog kampens første timeout, da Rumænien kom foran 3-12.

En svær første periode sluttede 10-22 til gæsterne.

Bakary Dibba og Jonathan Klussmann ville det anderledes, og de medvirkede til, at Danmark kom bedre med i kampen og blot var nede med fem ved pausen.

Ustyrlig Russell gjorde det svært

Den nationaliserede rumæner Daron Russell gjorde gang på gang ondt på Danmark, når det rumænske forspring var ved at skrumpe.

Efter et godt dansk momentum, hvor Dibba reducerede til 41-43 og Farum Arena for alvor begyndte at tro på en dansk sejr, så slog Russell til igen. Men 13 minutter tilbage af opgøret scorede Russell sin anden treer i træk, hvilket sendte ham op på 28 point.

På det tidspunkt havde Russell ramt fem treere, mens Danmark ikke havde formået at ramme udefra i hele opgøret.

Efter tre perioder var Rumænien foran 53-65, og Danmark havde misset 17 treere.

Danmark nåede op på 20 brændte treere, inden Oscar Jørgensen kom på banen og ramte to i træk. Det tændte op for kedlerne i Farum Arena, og Rumænien tog timeout ved stillingen 59-66.

Desværre viste rumænerne sig stærkest på en dag, hvor Danmark havde svært ved at ramme udefra. Danmark tabte kampen med 78-89 og får dermed en skidt start på EM-prækvalifikationen.

Bakary Dibba blev dansk topscorer med 21 point, hvilket også er hans career high på landsholdet.

I løbet af kampen blev Espergærde Eagles kåret til Årets klub i Danmarks Basketball-Forbund. Flere repræsentanter fra klubben var mødt op for at få hæderen, som blev uddelt af Mads Young Christensen, bestyrelsesformand i Danmarks Basketball-Forbund.

Flere
nyheder

12. august 2026
9. august 2026
14. juli 2026
Scroll to Top