FIBA Women’s Basketball Summit har netop afsluttet sin 17. udgave i Postojna, Slovenien, hvor arrangementet løb af stablen fra 2.-6. juli. De årlige konferencer er en vigtig del af FIBA Europe’s strategi for at fremme kvinder i basketball. Deltagerlisten omfattede 23 kvindelige trænere og 24 kvindelige dommere fra i alt 31 europæiske lande.
Summiten fandt sted samtidig med det slovenske basketballforbunds landsholdslejr, hvor deltagerne havde mulighed for at arbejde med og dømme det slovenske U14-landshold. Deltagerne deltog i en række klinikker og praktiske sessioner, der dækkede alt fra træningsplanlægning til dommerteknikker, samt teamdiskussioner og gruppearbejde.
Fokus på trænerudvikling
Trænerne blev undervist af et hold erfarne instruktører, herunder Milena Moulisova fra Tjekkiet, Janez Drvaric fra Slovenien og Silvia Font fra Spanien. Fra Danmark deltog Stevnsgadetræneren Anemone Scheel, som har delt sine oplevelser fra konferencen:
“Undervisningen varierede fra klasselokalet til basketballbanen. I klasselokalet drøftede vi blandt andet trænerens ansvar overfor sine spillere, kognitive funktioner og planlægning af træninger. På basketballbanen gennemgik vores instruktører længere træninger om blandt andet 1v1 og pick and roll. Nogle gange skulle vi selv bruges til at demonstrere øvelserne – noget jeg syntes var sjovt, da jeg ikke kun er træner men stadig selv spiller for Stevnsgade,” fortæller Anemone.
Hun fremhævede også det internationale samarbejde som en særlig værdifuld del af summiten: “Vi blev rystet sammen på kryds og tværs af nationer, da der var en del gruppearbejde på programmet. Her skulle vi sammen opbygge en træning baseret på et givent tema. Gruppearbejdet med de andre trænere var særdeles givende, da det gav anledning til spændende drøftelser om problematikker og udfordringer i klubberne i de andre lande.”
Anemone Scheel udvalgt til mentorprogram
Summiten inkluderede også en særlig mentorordning for udvalgte trænere. Anemone Scheel, sammen med Andjela Maric fra Kroatien, Marta Montoliu fra Spanien og Laura Hebecker fra Tyskland, blev valgt til 2024-25 mentorprogrammet. De vil blive mentoreret af de europæiske fremtrædende trænere; Julie Barennes, Natalia Hejkova og Marina Maljkovic.
For Anemone Scheel har FIBA Women’s Basketball Summit 2024 været en værdifuld oplevelse, som ikke alene har styrket hendes kompetencer som træner, men også opbygget værdifulde netværk og internationale relationer.