DBBF

Søg
Close this search box.
0
0
Subtotal: 0,00 kr.

Ingen varer i kurven.

Ingen varer i kurven.

Frame-1
Søg
Close this search box.
0
0
Subtotal: 0,00 kr.

Ingen varer i kurven.

Ingen varer i kurven.

Info om spillere

Overblik over licenser og kontrakter

Følg med her for opdateret og relevant information om spillerne

Dobbeltlicens

Gældende for Basketligaen, Dameligaen, 1. division herrer og 1. division damer.

Samlet oversigt over licensreglerne finder du i Danmarks Basketball Forbund’s Love og Reglementer. Licens og (herunder klubskifter og forlængelse af licens) søges af klubberne selv i Klubportalen.

Vær opmærksom på at en spiller højst må være fyldt 22 år i det år sæsonen starter. JF. Det fælles turneringsreglement §35 Dobbelticens. – Der kan dog gives dobbeltlicens til damespillere uanset alder, hvis man er spilleberettiget i en licenskrævende række. Der kan max.anvendes 4 Dobbeltlicensspillere pr.kamp i en ikke-ligakamp(sekundær hold), ellers skal almindelige regler om op/nedrykning mellem 1.-2. hold mm. følges.

For at ansøge om Dobbeltlicenser skal i ansøge via denne formular

Flg.spillere har i 2022-2023 dobbeltlicens jvf. Basketligaens interne Dobbeltlicens regel
TitleÅrgangPrimær klubSenkundær klubDeltager i PokalturneringGyldig fra
Frederik Drejer Erichsen2006Bakken BearsBears AcademyBakken Bears15-09-2023
Andreas Rosenkrantz Holst2005Bears AcademyBakken BearsBears Academy15-09-2023
Marcus Vinther2002Bears AcademyBakken BearsBakken Bears15-09-2023
Magnus Høj Madsen2003Bears AcademyBakken BearsBears Academy15-09-2023
Silas Oriane2004Bears AcademyBakken BearsBears Academy15-09-2023
Malthe Brahe Bjerregaard2003Bears AcademyBakken BearsBears Academy19-10-2023
TitleÅrgangPrimær klubSenkundær klubDeltager i PokalturneringGyldig fra
Dario Denjalic2007Horsens I.CHorsens 213-03-2024
Tobias Nihøj2004Holbæk-StenhusHolbækHolbæk23-01-2024
Oliver Allersted2006Holbæk-StenhusHørsholmHørsholm19-01-2024
Lau Christoffersen2003BMS HerlevBMS Herlev 2BMS Herlev30-12-2023
Vanessa Smollerup2003BK AmagerBK Amager 2BK Amager20-11-2023
Isabell Palmqvist2004BK AmagerBK Amager 2BK Amager20-11-2023
Ismail Latif2003BMS HerlevBMS Herlev 2BMS Herlev 210-11-2023
Sofie Storm Methling2003Åbyhøj BMIÅbyhøj07-11-2023
Kristian Stampe2005BMS HerlevBMS Herlev 2BMS Herlev 217-10-2023
Silas Braikia2007BMS HerlevBMS Herlev 2BMS Herlev 216-10-2023
Agnete Hylsberg Jacobsen2004Åbyhøj Åbyhøj 2Åbyhøj11-10-2023
Sareen Aharounian2005Åbyhøj Åbyhøj 2Åbyhøj11-10-2023
Ester Lysholm2005Åbyhøj Åbyhøj 2Åbyhøj11-10-2023
Abdi Ismail2002BMS Herlev'BMS Herlev 2BMS Herlev27-09-2023
Astrid Weber2004BK AmagerBK Amager 2BK Amager20-09-2023
Jessica Elliot2002BK AmagerBK Amager 2BK Amager20-09-2023
Noah Meyer2004BMS HerlevBMS Herlev 2BMS Herlev 220-09-2023
Gustav Seehausen2002BMS HerlevBMS Herlev 2BMS Herlev20-09-2023
Lauritz Tanderup Hansen2003Horsens I.CHorsens 2Horsens I.C17-09-2023
Mikkel Brøchner2003Horsens I.CHorsens 2Horsens I.C17-09-2023
Mads Daugaard2005Horsens I.CHorsens 2Horsens I.C17-09-2023
Tarik Edhemovic2004Horsens I.CHorsens 2Horsens I.C17-09-2023
Kenan Rastoder2002Horsens I.CHorsens 2Horsens I.C17-09-2023
Willas Møller2006BC CopenhagenFalcon Falcon16-09-2023
Stevan Novovic2006BC CopenhagenFalconFalcon16-09-2023
Bilal Raymond Moeglin Pedersen2006BC CopenhagenFalconBC Copenhagen16-09-2023
Edward Suinat2004VærløseVærløse 2Værløse16-09-2023
Johan Van Meurs2005VærløseFalconFalcon16-09-2023
Frederik Jellum2005VærløseFalconVærløse16-09-2023
Ida Laulund2004FalconFalcon 2Falcon15-09-2023
Simone Maria Papathanasiou2005FalconFalcon 2Falcon15-09-2023
Madison Vennekilde2006FalconFalcon 2Falcon15-09-2023
Liva Speidel Hjorth2005FalconFalcon 2Falcon15-09-2023
Cille Grundtvig Petersen2005FalconFalcon 2Falcon15-09-2023
Alma Melina Gandrup2005Falcon Falcon 2Falcon15-09-2023
Mads Gravesen2006Randers CimbriaRanders 2Randers Cimbria15-09-2023
William Jelle2004Svendborg RabbitsOdenseOdense09-09-2023
Mikkel Hartig2000Holbæk-StenhusHolbækHolbæk-Stenhus01-09-2023
Lucas Juhl Andersson2004Team Fog NæstvedHolbækHolbæk-Stenhus01-09-2023
Oscar Vanner2002Holbæk-StenhusHolbækHolbæk-Stenhus01-09-2023
Simon Bruun Reesen2005Holbæk-StenhusHolbækHolbæk-Stenhus01-09-2023
Sebastian Spang Dyhrberg2005Team Fog NæstvedHolbækHolbæk-Stenhus01-09-2023
William Dalsdorf2005Holbæk-StenhusHolbækHolbæk-Stenhus01-09-2023
Rasmus Uldall Blæsild2004Holbæk-StenhusHolbækHolbæk-Stenhus01-09-2023
August Hemming2003Holbæk-StenhusHolbækHolbæk-Stenhus01-09-2023
Khaled Sebastian Kane Pedersen2003Team Fog NæstvedNæstved 2Team Fog Næstved01-09-2023
Barbara Hillingsø2006SISUSISU 2SISU16-08-2023
Amalie Bessermann2002SISUSISU 2SISU16-08-2023
Asta Klara Gørtz Jacobsen2002SISUSISU 2SISU16-08-2023
Marie Hallund2004SISUSISU 2SISU16-08-2023
Josefine Sandberg2004SISUSISU 2SISU16-08-2023
Amalie Josefine Pedersen2003SISUSISU 2SISU16-08-2023
Oliver Klit Kristoffersen2004Team Fog NæstvedNæstved 2Team Fog Næstved01-09-2023
Elisa Maria Poulsen-Hansen Mehyar2004SISUSISU 2SISU16-08-2023
Mathias Holm Stubkjær2003Holbæk-StenhusHolbækHolbæk-Stenhus01-09-2023
Julie Joost Holdflod Møller2006BK AmagerBK Amager 2BK Amager20-09-2023
Katrine Brahe Bjerregaard2006Åbyhøj Åbyhøj 2Åbyhøj11-10-2023
William Samuel Schmidt Højby2002 VærløseVærløse 2Værløse16-09-2023
Caroline Tindahl Wich1996 Aabyhøj Aabyhøj 2 Aabyhøj 14-02-2023
Magnus Langager Larsen2003 Horsens IC Horsens IC 2 Horsens IC17-09-2023
Olivia Chappel2005 BK Amager BK Amager 2 BK Amager20-11-2023
Ida Dittmann2005 BK Amager BK Amager 2 BK Amager20-11-2023
Ida-Marie Nielsen2004 BK Amager BK Amager 2 BK Amager20-09-2023
Sofia Korte2004 BK Amager BK Amager 2 BK Amager20-09-2023
Karoline Nielsen2004 BK Amager BK Amager 2 BK Amager20-11-2023
Jens Bomholt2004 Randers Cimbria Randers 2Randers Cimbria15-09-2023
Gustav Halbye2003 Værløse Værløse 2 Værløse16-09-2023
Thomas James Brodie2004 Værløse Værløse 2 Værløse16-09-2023
Hassan Ali Abdi Yusuf2003 Bears Academy Skovbakken Bears Skovbakken Bears 16-11-2023
Oliver Barker2004 Randers Cimbria Randers 2 Randers Cimbria15-09-2023
Peter Bachmann Mens2002 Værløse Værløse 2 Værløse16-09-2023
Kyrosh Dolatshahi Piroz2002 Værløse Værløse 2 Værløse16-09-2023
Mikkel Bach2001 Værløse Værløse 2 Værløse16-09-2023
Hannibal Offenberg2003 VærløseVærløse 2 Værløse16-09-2023
Noah Baker2003 VærløseVærløse 2 Værløse16-09-2023
Matilde Roan2000 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Emma Liva Vendelbo1998 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Lukas Meyer Christensen2006Team Fog Næstved Næstved 2Team Fog Næstved14-09-2023
Sophie Kjems-Krognos1994 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Tine Randrup-Thomsen1994 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Ida Mark Krogh1991 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Sophie Wich1993 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj 11-10-2023
Matilde Marie Madsen2000 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Camilla Lind Christiansen2001 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Emma Lysholm Sander2001 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Mathilde Boje Sørensen2005 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Tiril Frogner2004 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Katrine Lind Petersen2000 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Emma Schwendson-Dirks2000 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Freya Brahe Jensen2006 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Laura Lind Petersen2006 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj11-10-2023
Josefine Haabegaard1999 Sisu Sisu 2 Sisu16-08-2023
Ingrid Schiott2006 Sisu Sisu 2 Sisu16-08-2023
Olivia Bank Lutterodt2005 Sisu Sisu 2 Sisu16-08-2023
Xenia Thormann2004FalconFalcon 2Falcon15-09-2023
Rim Taha2004 Sisu Sisu 2 Sisu16-08-2023
Iben Chastine Bendix2002 Sisu Sisu 2 Sisu16-08-2023
Clara Haugaard Knudsen2003 Sisu Sisu 2 Sisu16-08-2023
Emilie Ravn2000 Sisu Sisu 2 Sisu16-08-2023
Emma Viktoria Frimodt-Møller Egeblad2000 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Helene Dalsgaard1999 Sisu Sisu 2 Sisu16-08-2023

Akademilicens

Dispensationer

Iht. “Fælles turneringsreglement” og propositioner for “Øvrige turneringer” tildeles en række spillere, hold og klubber særlige dispensationer.

Her er gældende dispensationsregler i DBBF:

“§6  Individuel dispensation for aldersgrænser

Det er muligt at søge dispensation for spillere som er max.1 år for gamle(max.2 spillere/kamp):

Hvis man ikke har hold i nærmeste øvre aldersgruppe
Dokumentation skal forefindes.
Hvis spillerne går i Klasse/skole sammen
Dette gælder kun hold omfattet af børnereglerne
Øvrige dispensationsmuligheder
Kræver begrundelse og dokumentation

 Med dispensation kan man ikke deltage i:

–       Final Four

–       Slutspil

–       Pokalturneringen for ungdom

En spiller som gives dispensation må kun deltage i én årgang i Landsdækkende- og Mesterrækker, medmindre der foretages et teknisk klubskifte(Medfører 21 dages karantæne fra alle kampe).

Turneringsudvalget kan til enhver tid fastsætte undtagelser for ovenstående.

U19-spillere kan uden dispensation deltage på klubbens U19-hold OG seniorhold i samme klub inden for samme sæson og dermed have mulighed for deltagelse i kampen om Danmarksmesterskabet i TO aldersgrupper.

Spillere yngre end U19-spillere kan søge dispensation.”

BEMÆRK: Der kan for sæsonen 2022-23 først søges dispensationer efter den 30.06. 

Anvend dette skema for spillere mm.
ANSØGNINGSSKEMA TIL DISPENSATION – 101

Anvend dette skema for haller og udstyr i haller
ANSØGNINGSSKEMA TIL DISPENSATION – 102

Vi gør opmærksom på at der maks. kan bruges 2 dipensationsspillere pr. kamp og at alle dispensationer(pr.spiller) opkræves ud fra gældende afgifter og retningslinjer.

Turneringsudvalget, Børn&Ungeudvalget, Eliteudvalget og Breddeudvalget har den 18.juni.2018 om forbedring af GP-turneringen vedtaget flg. dispensationsmulighed kun gældende for GP-turneringen:

Der kan for GP-hold søges dispensation for op til 5 spillere, som samtidigt deltager i Mesterrække i samme årgang.
Dispensationsspillere skal være marginalspillere fra mesterrækkeholdet. DBBF kan til enhver tid tilbagetrække en given dispensation, såfremt det vurderes at dispensationerne er givet på et fejlagtigt sportsligt grundlag. Dispensationsspillere kan ikke deltage i afslutningsstævner, slutspil mm.

For sæsonen 2022-2023 har DBBF´s turneringsudvalg udstedt flg. dispensationer.

Følgende forhold medfører i mildere dispensationsbehandlinger og er vedtaget af DBBF´s TU pr.190520:

Damespillere – U15D, – U17D – U19D
Geografiske områder uden for
Storkøbenhavn(Hørsholm/Roskilde/Køge bugt)
Århus (randers/Silkeborg/Horsens)
Spillesteder:

B3B Basket har fået dispensation for sæsonen 2022-23 til, at benytte Tagensbo skole til kampe til og med 2.div.

Lundehus Basketball har fået dispensation til i sæsonen 2022-23, at benytte TK ungdomsgård til U13 drenge mesterrække trods manglende 3.pointslinje.

Hold: 

Spillere:

TitleKlub og holdnavnFødtTypeUdstedt
Caleb BurkhardtSkovbakken Bears08-03-20073xDM15-09-2023
Anton KatholmSkovbakken Bears10-02-20073xDM15-09-2023
Valdemar FrilundSvendborg HU1903-08-2004C
Elena FalebergFalcon U13 Piger03-10-2011Mester til GP19-09-2023
Lily Babette BudtzFalcon U13 Piger27-06-2011Mester til GP19-09-2023
Leona GomezFalcon U13 Piger01-08-2011Mester til GP19-09-2023
Lola EngellFalcon U13 Piger19-10-2011Mester til GP19-09-2023
Philippa Eben OverbyFalcon U13 Piger05-04-2011Mester til GP19-09-2023
William HalbergSvendborg U15 Drenge12-08-2008B20-09-2023
Ellie GilsgaardJonstrup U11 Piger12-04-2012A20-09-2023
Laura WaserJonstrup U11 Piger06-08-2012A20-09-2023
Aisha AksoyJonstrup U11 Piger01-07-2012A20-09-2023
Zoe EjstrupJonstrup U11 Piger25-03-20123xDM20-09-2023
Laurits Bomholt AaboeÅrhus Bears14-07-20083xDM20-09-2023
Emil Torp AsmussenÅrhus Bears21-02-20073xDM20-09-2023
Theodor Kirkegaard KattenhøjÅrhus Bears13-05-20073xDM20-09-2023
Oskar Fossum SkaaningÅrhus Bears08-11-20083xDM20-09-2023
Niels Anton Kjærup JellesenBrønderslev U15 Drenge12-09-2008A21-09-2023
Magnus Lundgaard Møller PedersenAGF HU1701-03-2006C21-09-2023
Sofie PetersenRoskilde U15 Piger08-06-2008A22-09-2023
Layan AlnaboulsiRoskilde U15 Piger23-03-2008A22-09-2023
Dina LeoRoskilde U15 Piger07-06-2008A22-09-2023
Camilla MadsenRoskilde U15 Piger17-08-2008A22-09-2023
Uros BelerHvidovre HU1902-09-2004A22-09-2023
Tobias Kirkeby GottliebAJAX HU1910-03-2004A22-09-2023
Asbjørn DalgaardFrem Skørping U15 Drenge13-02-2008A22-09-2023
Anders OvergaardFrem Skørping U15 Drenge14-06-2008A22-09-2023
Malte MadsenFrem Skørping U15 Drenge16-05-2008A22-09-2023
Felix BergFrem Skørping U15 Drenge31-05-2008A22-09-2023
Zakarias Ahlers AndersenKolding U15 Drenge31-07-2008A22-09-2023
Esper CarlsenFrem Skørping U15 Drenge21-06-2008A22-09-2023
Gustav JensenFrem Skørping U15 Drenge21-06-2008A22-09-2023
Sebastian AsmarkSkødstrup U15 Drenge28-01-2008A22-09-2023
Rigmor Kreiser PræstegaardSISU U15 Piger01-12-2009A22-09-2023
Nora Sofie ThorupSISU U15 Piger13-06-2009A22-09-2023
Laura Palfelt RyhedeSISU U15 Piger05-02-2010A22-09-2023
Diana HenriquezSISU U15 Piger09-01-2009A22-09-2023
Sophia Bryce-SmithSISU U15 Piger18-01-2009Mester til GP22-09-2023
Emilia KaralicHorsens U15 Piger24-02-2008A23-09-2023
Brigita CyziuteHorsens U15 Piger10-03-2008A23-09-2023
Lærke NielsenHorsens U15 Piger01-09-2008A23-09-2023
William DonsRoskilde HU1721-04-2006A23-09-2023
Emil DobsaHørsholm U15 Drenge - 224-10-2010Mester til GP25-09-2023
Viktor MadsenHørsholm U15 Drenge - 212-06-2010Mester til GP25-09-2023
Jonas SvarrerHørsholm U15 Drenge - 228-10-2010Mester til GP25-09-2023
Nicholas MetumHørsholm U15 Drenge - 223-07-2010Mester til GP25-09-2023
Frederik HædersdalHørsholm U15 Drenge - 208-02-2010Mester til GP25-09-2023
Viggo SvareHornbæk U13 Drenge14-06-2009C26-09-2023
Eleanor Till ReumertSISU U15 Piger - 218-08-2010Mester til GP27-09-2023
Wilma Rose Høvring from GrumbckowSISU U15 Piger - 227-09-2010Mester til GP27-09-2023
Ella Blok HellesøeSISU U15 Piger - 225-03-2010Mester til GP27-09-2023
Celine Marie ØrskovSISU U15 Piger - 211-08-2010Mester til GP27-09-2023
Astrid RøndeSISU U15 Piger - 225-08-2010Mester til GP27-09-2023
Anna Luisa BechHorsens U15 Piger22-05-2009Mester til GP27-09-2023
Sofie ChristensenHorsens U15 Piger08-08-2009Mester til GP27-09-2023
Karla Vange LøvstadHorsens U15 Piger22-09-2009Mester til GP27-09-2023
Elva Kaufmann NielsenNæstved U15 Piger12-07-2008A27-09-2023
Victoria JensenNæstved U15 Piger18-06-2008A27-09-2023
Ingrid ParkhøiNæstved U15 Piger21-05-2008A27-09-2023
Alma NielsenNæstved U13 Piger25-09-2010B27-09-2023
Carmen Norman OlesenNæstved HU19-206-02-2006A27-09-2023
Sander KharazmiSISU 2- U15 Drenge05-04-2010Mester til GP28-09-2010
Hugo Hede-NielsenBirkerød U15 Drenge05-01-2010Mester til GP30-09-2023
Renas DemirkanBirkerød U15 Drenge12-01-2010Mester til GP30-09-2023
Oskar Johan DuckertBirkerød U15 Drenge12-01-2010Mester til GP30-09-2023
Molly BorgHillerød U13 Piger19-02-2010A02-10-2023
Ursula FremmingSISU 1 - U13 Piger25-04-2011Mester til GP04-10-2023
Nika Fogh BergSISU 1 - U13 Piger11-01-2011Mester til GP04-10-2023
Teresa TackieSISU 1 - U13 Piger28-02-2011Mester til GP04-10-2023
Solveig AlsigBMS Herlev U13 Piger18-06-2012Mester til GP04-10-2023
Clara Friis BlæsbjergBMS Herlev U13 Piger25-11-2011Mester til GP04-10-2023
Sabrina Jasmin ThomsenHadsten U13 Piger04-09-2009A06-10-2023
Lykke FaurschouBK Amager U13 Piger14-03-2012Mester til GP06-10-2023
Carolina ElshaveBK Amager U13 Piger19-01-2012Mester til GP06-10-2023
Aura Viola GunnarsonBK Amager U13 Piger27-07-2012Mester til GP06-10-2023
Agnes WittBK Amager U13 Piger05-09-2012Mester til GP06-10-2023
Anthony Van BerckeHBBF U13 Drenge21-05-2010B07-10-2023
Magnus ThaarupVejen U15 Drenge29-12-2009Mester til GP07-10-2023
Asger Fredslund FallesenVejen U15 Drenge24-06-2010Mester til GP07-10-2023
Daniil TkachenkoSISU 2 - U13 Drenge29-06-2012Mester til GP08-10-2023
William LeisnerSISU 2 - U13 Drenge07-11-2011Mester til GP08-10-2023
Peter KhvedchenyaSISU 2 - U13 Drenge16-11-2012Mester til GP08-10-2023
Noël OlesenSISU 2 - U13 Drenge09-08-2012Mester til GP08-10-2023
Albert RømerSISU 2 - U13 Drenge14-02-2012Mester til GP08-10-2023
Esben Andersen KorfHBBF 2 - U15 Drenge 05-06-2010Mester til GP18-10-2023
Vitus Nabil KorsbækHBBF 2 - U15 Drenge 06-09-2010Mester til GP18-10-2023
Elliot Keller-LauritzenHadsten U15 Drenge30-05-2009Mester til GP22-10-2023
Emil KruseHadsten U15 Drenge22-08-2009Mester til GP22-10-2023
Alfred NørgaardHadsten U15 Drenge17-05-2010Mester til GP22-10-2023
Xander SørensenHadsten U15 Drenge07-04-2009Mester til GP22-10-2023
Eske ByalmerHadsten U15 Drenge31-12-2008Mester til GP22-10-2023
Emil Bjørn ChristensenRoskilde U15 Drenge GP01-06-2008C24-10-2024
Emma Lilja JanuzeSISU U13 Piger10-09-2012Mester til GP30-10-2023
Rosalina Storstein-NørgaardSISU U13 Piger16-08-2012Mester til GP30-10-2023
Siri Elise HvidbergSISU U13 Piger24-09-2012Mester til GP30-10-2023
Ella KronborgSISU U13 Piger10-05-2012Mester til GP30-10-2023
Clara Brønd FredstedSISU U13 Piger13-05-2012Mester til GP30-10-2023
Victor VackerVejen U15 Drenge22-12-2009Mester til GP07-11-2023
Sylvester Hørlyck JensenVejen U15 Drenge10-01-2010Mester til GP07-11-2023
Nikita AleksieienkoGladsaxe HU1728-09-2006C07-11-2023
Bohdan SlobodianiukB3B HU1706-04-2006A07-11-2023
Amir ChourakB3B HU1702-02-2006A07-11-2023
Alexander HvidLystrup U13 Dremge28-07-2012Mester til GP13-11-2023
Rasmus BrunvoldLystrup U13 Dremge12-02-2012Mester til GP13-11-2023
Adam MortensenLystrup U13 Dremge26-07-2011Mester til GP13-11-2023
Lauge Gustafsson-ShersonLystrup U13 Dremge01-06-2011Mester til GP13-11-2023
Rasmus SørensenLystrup U13 Dremge25-08-2012Mester til GP12-02-2024
Elliot BurgessHillerød/Værløse U15 Drenge14-08-2009Mester til GP13-11-2023
Hector JensenHillerød/Værløse U15 Drenge13-05-2009Mester til GP13-11-2023
Villads DofozHillerød/Værløse U15 Drenge07-03-2009Mester til GP13-11-2023
Simon BastlundHillerød/Værløse U15 Drenge17-07-2009Mester til GP13-11-2023
Rasmus JessenHillerød/Værløse U15 Drenge02-08-2009Mester til GP13-11-2023
Olivia SlotHorsens U15 Piger11-07-2009Mester til GP14-11-2023
Karla VesterHorsens U15 Piger22-05-2010Mester til GP14-11-2023
Storm FrovstVærløse U15 Drenge16-12-2010Mester til GP17-11-2023
William True JohannesenVærløse U15 Drenge14-08-2010Mester til GP17-11-2023
Viktor Bastholm SkjoldVærløse U15 Drenge09-03-2010Mester til GP17-11-2023
Albert Sandberg-SchaalVærløse U15 Drenge12-03-2010Mester til GP17-11-2023
Daniel Øster DalsgaardAttila U13 Drenge04-08-2010A24-11-2023
Aksel Clausen EnemarkAttila U13 Drenge21-08-2010A24-11-2023
Gry Dørup LindbergFalcon U15 Piger21-01-2009Mester til GP21-12-2023
Selma Granhoff AsmussenFalcon U15 Piger31-07-2009Mester til GP21-12-2023
Roxy VishartFalcon U15 Piger21-09-2009Mester til GP21-12-2023
Freja Tewabecj Nyander BjerregaardFalcon U15 Piger15-10-2009Mester til GP21-12-2023
Asta PugeHørsholm U11 Piger19-04-2012C03-01-2024
Selma ChristiansenSISU U13 Piger26-09-2011Mester til GP03-01-2024
Filippa HoffmannSISU U13 Piger13-12-2011Mester til GP03-01-2024
Otto Sangill Riis JohansenBirkerød U13 Drenge02-11-2011Mester til GP05-01-2024
Oscar Van DuersEspergærde U13 Drenge05-07-2010C07-01-2024
Liva HøyerBK Amager KU1718-06-2006A11-01-2024
Tobias HovmandJonstrup HU1715-09-2006A25-01-2024
Alina LarsenGlostrup U11 Piger13-04-2012A12-02-2024
Vega SalminenGlostrup U11 Piger02-05-2012A12-02-2024
Noah GammelgaardTåstrup GF23-03-2006A12-02-2024
Silas BraikiaBMS Herlev15-02-20073xDM01-10-2023
Amar CamaFredericia HU1716-05-2006A26-01-2024
Emma RørbyeFalcon U15 Piger13-07-2009Mester til GP21-12-2023
Vilda ThyrstedRoskilde Basketball U11 Pige GP27-08-2010C23-09-2023
Luka ChurchillSkovbakken Bears 3 DM03/05/2007DM15-09-2023
Bertil Mortensen Hald PetersenGlostrup U15 Drenge GP fra Mester06/07/2009Mester30/09/2022
Carl Ulrich MøllerSkovbakken Bears 3 DM05/03/2007DM15-09-2023
Elliott Maximus Jean HolmSkovbakken Bears 3 DM30/11/2007DM15-09-2023
Albert Boe-HansenVærløse U15 Drenge11-04-2009Mester til GP17-11-2023
Dispensation for spillertøj & teknisk udstyr

* Kan ikke benyttes i evt. Final four, slutspil, afslutningsstævne eller pokalturnering.

** Kan ikke benyttes i afslutningsstævne.

*** Der må maks. være 2 af 4 dispensationsspillere på banen ad gangen
#Aldersdispensation, flere spillere af disse kan anvendes på nævnte hold
**** Der må kun anvendes 2 spillere per kamp, og de kan ikke deltage i Final Four, Slutspil eller Pokalfinaler.
## Dispensation gælder kun grundspil i U17 DL, kan ikke deltage i pokalturneringen for U17 D
***** Kan benyttes til slutspil

Klubskifte

Overblik

Klubskifte for licenskrævende rækker 

Såfremt en spiller ønsker at flytte sin spillerlicens i licenskrævende rækker, kan dette ske i perioden 1. september til 28. februar
Klubskifte kan ske i et ubegrænset antal gange i denne periode og medfører 21 dages karantæne ved hvert klubskifte. Når et klubskifte udløser karantæne, er den første dag i karantæneperioden dagen for modtagelse af ansøgningen såfremt denne modtages inden kl. 12.00. Modtages den efter 12.00 beregnes første dag af karantænen fra den følgende dag.

Klubskifte for ikke-licens krævende rækker

Klubskifte for spillere fra et lavere rangerende hold til et divisions- eller mesterrækkehold tillades med 21 dages karantæne indtil 28.februar

Klubskifte mellem andre hold i øvrige turneringer tillades i hele sæsonen med 21 dages karantæne.

Den modtagende klub skal skriftligt meddele den afgivende klub om klubskiftet. Skulle den afgivende klub have indsigelser med hensyn til klubskiftet, skal dette meddeles DBBF senest 14 dage efter at meddelelsen om klubskiftet er modtaget af klubben.

Spillerlicenser §30 stk. 3,4 og 5 omhandler: klubskifte for spillere i Basketligaen, Dameligaen, 1. division herrer og damer. Disse klubskifte fremgår af klubbernes spillerlicenser, registreret under klubbernes egne sider på resultater.basket.dk. Klubberne skal søge om klubskifte på licensspillere på klubportalen. 

Spilleberettigelse §42 omhandler: Klubskifte for spillere i ikke licenskrævende rækker, både senior(2.division og ned) og alle ungdomsrækker. Til disse klubskifte skal klubben indsende en udfyldt klubskifteblanket. Herefter vil klubskiftet blive registret hos DBBF og fremgå på skemaet nedenfor:

TitleTypeÅrgangAfgivende klubModtagende klubSpilleberettiget fra
Dimitris Siorikis1991AalborgAalborg Basket 200505-04-2024
Eiden Arredondo1998AalborgAalborg Basket 200505-04-2024
Hugo D´auriolAalborgAalborg Basket 200505-04-2024
Danel Hvidbjerg Asaraf2005BK AmagerHvidovre17-03-2024
Mathilde Skovgaard2012EspergærdeHørsholm15-03-2024
Bertram Iversen2007OdenseBGI12-03-2024
Laura Hovgaard2008SkiveLemvig06-03-2024
Sebastian Cestor1999VejenAalborg Basket 200507-03-2024
Isaak Kaya-Mortensen2008ALBAHvidovre07-03-2024
Eldar Sarac2006HorsensFredericia07-03-2024
Vytautas Bepirstis1990BjerringbroAalestrup01-03-2024
Ditlev Ulrik Bie2011GladsaxeLundehus18-10-2023
Mynte Pilgaard Ostenfeldt2009StevnsgadeFalcon22-10-2023
Mikka Oxholm Krøyer2009GladsaxeSISU25-10-2023
Riyana Nagarkoti2009GladsaxeSISU25-10-2023
Frej Foged Iversen2009FalconHBBF02-11-2023
Jasper Theisen2008SISUHjemly04-11-2023
Maxim Shinkarev2003BMS HerlevBK Amager04-11-2023
Frida Skøtt Wåhlin2009GladsaxeSISU05-11-2023
Freja Milland Phoyoo Creutzfeldt2009GladsaxeSISU05-11-2023
Ella Zorde Nielsen2009GladsaxeSISU05-11-2023
Karla Høyer Nørby2006HørsholmStenhus10-11-2023
Odin Jørgensen2003GladsaxeVirum14-11-2023
Maximilian Adam Hilverdink2008SISUBrønshøj15-11-2023
Jasmin Øzcan2010GladsaxeSISU17-11-2023
Andreas Rømer2007SæbyAalborg21-11-2023
Leah Fish2008GladsaxeSISU28-11-2023
Emin Curovic2010JonstrupFalcon29-11-2023
Ida-Sofie Pilsgaard2011GladsaxeSISU30-11-2023
Liva Black2007BMS Herlev 2 KU17 BMS Herlev 1 KU1730-11-2023
Katrine Pabst-Karlsson2008BMS Herlev 2 KU17 BMS Herlev 1 KU1730-11-2023
Rosa Nasery2007BMS Herlev 2 KU17 BMS Herlev 1 KU1730-11-2023
Fraja Skeel Frandsen2008BMS Herlev 2 KU17 BMS Herlev 1 KU1730-11-2023
Anna Pape Liboriussen2006SISUFalcon21-12-2023
Dojana Albaali1999BjerringbroViby26-12-2023
Tobias Iversen2003VejenKolding29-12-2023
Thorbjørn Just Tronhus2005VibyHorsens01-01-2024
Martin Larsen1988VejenKolding02-01-2024
Mads Rathsach2007HillerødVærløse06-01-2024
Dion Seifi2006HillerødVærløse06-01-2024
August Lorenzen2007HillerødVærløse06-01-2024
Bastian Uth2008HillerødVærløse06-01-2024
Mikkel Vilholm2007HillerødVærløse06-01-2024
Malthe Thingholm Aggül2005VibyHorsens06-01-2024
Harun Etem Öztek2006HillerødVærløse06-01-2024
Zander Johnsen2011BK AmagerFalcon06-01-2024
Aksel Steensig2007HillerødVærløse06-01-2024
Kalle Bjørnholt2007HillerødVærløse07-01-2024
Augusta Witten Agger2011EspergærdeHørsholm08-01-2024
Frederik Fruelund2009SISUFalcon11-01-2024
Emil Ferklov2005BMS HerlevSolrød12-01-2024
Mads-Emil Elneff2008HillerødVærløse12-01-2024
Anna Halvgaard2011EspergærdeHørsholm12-01-2024
Matthis Baltzersen2010GladsaxeSISU13-01-2024
Lukas Simic2007HillerødVærløse19-01-2024
Aman Siddique2005HvidovreBK Amager20-01-2024
Iris Hyldtoft2011EspergærdeHørsholm25-01-2024
Martin Munkholm2000CBSFalcon25-01-2024
William Bang2006SISUGladsaxe01-02-2024
Marcus Trebbien Jensen2004RoskildeGlostrup02-02-2024
Emil Granau2007B3BFalcon09-02-2024
Niclas Hjæresen2006BMS Herlev HU17BMS Herlev HU1913-02-2024
Amar CamaA2006HorsensFredericia16-02-2024
Nichlas Lindberg2005HørsholmVirum21-02-2024
Filippa Hav2010HvidovreFalcon22-02-2024
Rosa Lützhøft2011BirkerødHørsholm23-02-2024
Bjørnstjerne Uthaug2007AJAX HBBF24-02-2024
Benjamin Mudzelet2011Aalborg Basket 2005Aalborg Basketball Klub27-02-2024
Eliot Jasari2010RødovreHvidovre25-02-2024
Lens Faycol Aboudou1990BK AmagerHvidovre25-02-2024
Frede Rosholm2009BirkerødVirum24-02-2024
Julius Weis Majlund2005BMS HerlevVirum18-10-2023
Maja Heesch Michan2002SISUVærløse26-12-2023

*Har spilletilladelse, dette fremgår ikke tydeligt af licensdatabasen.
**Kan kun deltage i 3.division eller i lavere rækker.

Udlændinge og kontraktspillere

Licensansøgning for udlændinge, kontraktspillere og spillere der spillede udenfor DK sidste sæson eller som ungdomsspillere.

Spillerlicens skal søges via nedenstående, men for alle disse spillertyper gælder at der kræves ekstra dokumentation for at kunne opnå licens.

Der er mange regler at holde styr på, så for at gøre det så let som muligt har vi lavet formularer for de forskellige spillertyper hvor der tydeligt står hvilken dokumentation der er nødvendig.

Du skal gøre følgende for at få jeres spiller spilleberettiget

  1. Find den relevante formular og udfyld med information og korrekte dokumenter
  2. Ansøg om licens via klubportalen
  3. Betal evt. afgifter

Info i forbindelse med Covid-19
– https://politi.dk/en/coronavirus-in-denmark/travelling-in-or-out-of-denmark/is-my-country-open-or-banned
– https://nyidanmark.dk/da/Nyheder/2020/06/SIRI-Biometrics-second-extension-of-deadline

OBS!  
Vær opmærksom på at du ikke kan gå tilbage og rette i denne formular, så sørg for at have alle nødvendige dokumenter klar.

Når en kontrakt indsendes til DBBF, accepteres betingelserne om at DBBF indhenter LOC (Letter of Clearance) uanset om spilleren ankommer og spiller i DK efterfølgende. Dette betyder at klubben opkræves omkostninger for LOC.

# Udlænding /Dansker? Kontraktspiller Direkte fra college Sidste spillested Formular
1 Udlænding Ja Ja Udlandet Ansøg her
2 Udlænding Ja Nej Udlandet Ansøg her
3 Udlænding Ja Nej Danmark Ansøg her
4 Udlænding Nej Ja/Nej Udlandet Ansøg her
5 Udlænding Nej Nej Danmark Ansøg via e-mail
6 Dansker Ja Ja Udlandet Ansøg her
7 Dansker Ja Nej Danmark Ansøg her
8 Dansker Ja Nej Udlandet Ansøg her
9 Dansker Nej Ja Udlandet Ansøg her
10 Dansker Nej Nej Udlandet Ansøg her
15 Upload af Arbejds-opholdstilladelse Ja Ja Alle udlændinge Upload her
16 Ansøgning om U18 Special Case.
Dansker fra udlandet som ønsker
at spille i BL/KBL/1.Division
Nej Nej Udlandet Ansøg her

Obs vær opmærksom på at der kan være følgende udgifter i forbindelse med oprettelse af en spiller.

Bemærk følgende er vejledende priser, se respektive hjemmesider for yderligere info.

Type Cirka priser 2022-23
Letter of clearance fee til afgivende land Ca.1950 kr
Udlænding afgift til FIBA 3.000 kr
Forhåndsudtalelser express 1.000 kr
Gebyr til ansøgning af arbejds opholdstilladelse og biometri Ca.4.295 kr. - pr.01.07 2021
Lovpligtig arbejdsgiverulykkesforsikring for kontraktansatte Ca.9.000 kr - et beløb som efter sæsonafslutning reguleres
Hvis I skal have udenlandske spillere til jeres klub, finder I relevant information her (jf. DBBF's Turneringsreglement §30).

Links fra hjemmesiden Ny i Danmark:

For så vidt angår fritagelsesbestemmelsen ved prøvetræning – altså når der ikke er indgået en kontrakt, se udlændingebekendtgørelsen paragraf 33 stk. 2 nr. 6.

Behandlingstid 
Se nyidanmark for sagsbehandlingstid ofte melem 4-6 uger, hvilket vil sige at sagen gerne skal være færdigbehandlet i løbet af den periode. Udlændingeservice er dog ofte meget pressede – særligt i august og september måned – og kan have svært ved at nå disse mål, så regn med mere tid. 

Vær omhyggelig 
Læs ansøgningsskemaet grundigt igennem, inden I indsender det. Udlændingeservice har rigtigt mange sager, og sagsbehandlingen kan virke bureaukratisk. Hvis der er den mindste fejl i ansøgningen starter de 30 dages behandlingstid forfra. 

Udfyld alle felter
Ligesom det er en god idé at udfylde alle felter, også selvom man må udfylde med et N/A eller blot en streg. På den måde tager man bedre stilling til skemaets indhold, og vi undgår, at eksempelvis arbejdsgiveren kommer til at overse vigtige oplysninger, som vi så efterfølgende skal indhente med en længere sagsbehandlingstid til følge. 

Uddannelseserstatning

På Rigsdagen 2009 blev det vedtaget at klubber kan registrere ungdomsspillere hos DBBF fra deres 1. år som U16 spiller. Sidste frist for at få registreret spillere for sæsonen er den 1. december.

§ 39

Stk. 1. Klubber kan registrere deres ungdomsspillere hos DBBF fra deres 1. år som juniorspiller (U16). Spillerne kan registreres indtil de overgår til senior. En spiller kan derfor maksimalt registreres i fire sæsoner.

Stk. 2. Registreringen foregår via skema der er tilgængeligt på forbundets hjemmeside hvor de relevante ungdomsspillere fra pågældende årgang anføres med navn og fødselsdato.

Spillerne kan registreres ved indsendelse af skema fra 1. september til 1. december hvert år. Spilleren kan kun registreres en gang pr. sæson og registreringen gælder for hele sæsonen.

Stk. 3. Såfremt en registreret spiller skrives i protokollen for et ligahold til en ligakamp eller pokalkamp er moderklubberne berettiget til uddannelses erstatning svarende til de år spilleren har været i moderklubberne. Såfremt spilleren har været i flere klubber deles beløbet i forhold til antallet af sæsoner spilleren har været i hver klub.

Stk. 4. Uddannelsesafgiften er ved reglens indførelse 2.000 kr. pr. sæson for herrer og 1.000 kr. pr. sæson for damer, men fastsættes løbende af bestyrelsen.

Stk. 5. Såfremt moderklubberne er berettiget til uddannelseserstatning skal denne skriftligt kontakte DBBF og den klub hvor spilleren spiller inden 6 mdr. efter spillerens første ligakamp og gøre krav på beløbet. DBBF skal derefter verificere kravet og spillerens nye klub skal derefter overføre det skyldige beløb indenfor tre uger med kopi til DBBF.

Såfremt spilleren ikke anføres i protokol i en ligakamp i spillerens 5 første seniorsæsoner, bortfalder alle rettigheder til uddannelseserstatning for moderklubben.

Såfremt en spiller flytter til en ligaklub som ungdomsspiller, vil moderklubberne stadigvæk være berettiget til uddannelseserstatning såfremt spilleren senere spiller på klubbens ligahold.

Stk.6. Ved beregning af tilskud tages der udgangspunkt i spillerens fysiske alder og ikke hvilken række han har spillet i.

Stk.7. Ved tvivlstilfælde påhviler det altid moderklubberne at dokumentere eventuelle krav.

Klik på skemaet for at foretage din registrering. 

Afgiften for at registrere spillere er kr. 100,- pr. skema.

Sidste frist for at søge er den 1. december hvert år og 
skemaet skal være DBBF i hænde senest den dag.

Nedenstående er en oversigt over udbetalinger jvf. DBBF´s lovgivning om uddannelseserstatning pr.sæson
Sæson Udbetalinger
2011/12 8.000,00
2012/13 6.000,00
2013/14 4.000,00
2014/15 12.000,00
2015/16 8.000,00
2016/17 15.000,00
2017/18 28.000,00

§ 9 Alliancer

Deltagende klubber Niveau Alliancenavn
Godkendte alliancer 2022-2023
Hørsholm, ALBA U17 Drenge NSBU
Hørsholm, Høbas Høbas, 1. division, U17 piger Hørsholm 79ers 2. division Kvinder Hørsholm 79ers Hørsholm 79ers/Høbas
Hillerød, Værløse 1 U15 Drenge Hillerød/Værløse 1
Holbæk Basketball Klub, Stenhus Basketball College Basketligaen Holbæk-Stenhus
AJAX, Gladsaxe 1.Division for Herrer AJAX/Gladsaxe
Falcon, AJAX København Sportsgymnasium, Ajax København Kvindebasketligaen AKS Falcon
Godkendte Allinancer 2021/2022
Stevnsgade, Brønshøj U17 Damer Copenhagen Future
Hillerød, Værløse U13 Herrer Hillerød/Værløse
AJAX Københavns Sportsgymnasium, Falcon 1.Division Herrer AKS Falcon
Falcon, AJAX København Sportsgymnasium, AJAX København Dameliga AKS Falcon
Holbæk Basketball Klub, Stenhus Basketball College 1. Division Herrer Holbæk/Stenhus
B3B, Birkerød 2. Division Herrer B3B&Birkerød
Godkendte Allicancer 2020/2021
Sæby Basketball Club, Skovbakken Bears U15 Herrer og U17 Herrer A Sæby Gators SK U17
Holbæk Basketball Klub, Stenhus Basketball College 1. Division Herrer Holbæk/Stenhus
Brønshøj, Stevnsgade U17 Damer Landsdækkende Copenhagen Future
Stevnsgade, Brønshøj U19 Herrer Landsdækkende Copenhagen Future
Ringsted, Næstved U19 Herrer Landsdækkende Fusion
Godkendte Alliancer 2019/2020
Harlev, Hadsten U13 GP, U15 GP, U17A Team Harlev
Stevnsgade Basketball, Brønshøj Dragons U15 DMØ,U17DA, U17 HL Copenhagen Future
Holbæk Basketball Klub, Stenhus Basketball College 1. Division Herrer EBS Holbæk/Stenhus
Viby IF Basketball, Åbyhøj IF Basketball 1. Division Damer Viby/Aabyhøj
BMI Bloodhounds, TMG U19HA Aarhus Syd
Godkendte Alliancer 2018/2019
TMG, BMI Bloodhounds U17 Herrer A Aarhus Syd
Ringsted, Slagelse U17 Herrer Landsdækkende RS Fusion
Ringsted, Slagelse U19 Herrer A RS Fusion
Hadsten, Harlev U17 Herrer Landsdækkende Hadsten Hawks
Hadsten, Harlev U17 Herrer GP Team Harlev
Aabyhøj, Viby U17 Damer Landsdækkende Aabyhøj/Viby
Stenhus, Holbæk 1. division Herre EBS Holbæk/Stenhus
Stevnsgade, Brønshøj U17 Herrer landsdækkende Copenhagen Future
Hadsten, Harlev U15 Herrer GP Team Harlev
Hadsten, Harlev U15 Herrer Mester Hadsten Hawks
Falcon, Hvidovre U17 Pige Mester Falcon U17 Pige Mester
Godkendte alliancer 2017/18
Aabyhøj, AUS 1.DDV AUS/Aabyhøj
Aabyhøj, Viby U16DMØ Aabyhøj/Viby
Stevnsgade, Brønshøj U16HMØ Stevnsgade/Brønshøj
Falcon, Hvidovre U16DMØ Falcon
Gældende for alle rækker

§ 9   Alliancer

To eller flere klubber kan indgå en allianceaftale, som indebærer, at et eller flere hold i klubberne i de af DBBF udskrevne turneringer betragtes som ét hold.

Formålet med alliancer er primært følgende:

 1. Etablering af eliteoverbygning på to eller flere eksisterende klubber

 2. Etablering af fælles hold hos to eller flere mindre klubber med få medlemmer i årgangene

Samarbejdsaftalen skal udformes skriftligt og indsendes til DBBF til godkendelse. Aftalen gælder for en eller flere perioder svarende til licensordningens § 30, og varigheden skal fremgå af aftalen.

Allianceaftaler skal være indsendt senest ved tilmeldingsfristens udløb. Aftalen skal vedlægges en begrundelse for behovet for alliancen. Turneringsudvalget kan vælge at afvise en alliance såfremt den vurderes ikke at opfylde formålene.

I DM-turneringen, herunder basketligaen og dameligaen, kan en aftale kun give ret til ét damehold og ét herrehold i landsdækkende rækker. I ungdomsrækker kan en allianceaftale kun give ret til et hold i mesterrækker og i pokalturneringen.

Aftalens enkeltklubber hæfter solidarisk over for DBBF for et allianceholds forpligtelser, ligesom aftalens enkeltklubber hæfter solidarisk for et allianceholds sportslige og organisatoriske forhold.

Den enkelte klub kan kun indgå én allianceaftale pr. licensperiode for en ungdomsrække.

En allianceaftale skal indeholde bestemmelser om, hvilke hold/rækker aftalen omfatter, ligesom aftalen vedrørende faste rækker skal definere, hvilken placering i den afsluttede turnering, der opgives til fordel for fælles hold. For ungdomshold kan aftaler indgås ved tilmeldingsfristens udløb. Uanset en allianceaftale forbliver spillerne medlemmer af egne klubber og kan rykke op og ned efter de almindelige regler herom.

En klub kan uddelegere retten til at repræsentere sig i turneringer til et eller flere aktie-/anparts selskaber. Men licensen tilhører dog fortsat klubben, ligesom klubben til enhver tid hæfter for enhver økonomisk forpligtelse, genereret af aktie-/anpartsselskabet. Der skal foreligge en samarbejdsaftale mellem klubben og aktie-/anpartsselskabet/-erne, som skal godkendes af DBBFs bestyrelse.

En klubs ejerandel i et eventuelt driftsselskab eller lignende er ikke alene afgørende for, hvorvidt selskabet kan anses som en del af klubben.

Ethvert selskab, der har til formål at drive et hold eller dele heraf, anses i klubsammenhæng som en del af klubben. Såfremt en betalingsstandsning, tvangsakkord eller konkurs indledes vil dette medføre, at klublicensen vil blive inddraget.

Turneringskontakter:

Turneringskoordinator
Tlf.: +45 60 75 62 26
E-mail: turnadm@basket.dk
Grand Prix koordinator vest samt general turneringsplanlægning. Bindeled til Disciplinærudvalget, Appeludvalget og Ordens & Amatørudvalget ved disciplinærsager/anker af afgørelser i DBBF.
Turneringskoordinator
Tlf.: +45 43 26 24 21
E-mail: Stephan@basket.dk
Grand Prix koordinator øst samt generel turneringsplanlægning. Varetager spillerlicensering og internationale klubskifter.
Turneringschef
Tlf.: +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Ansvarlig for turnerings- og dommeradministrationen. Driften, regler, økonomien og udviklingen af DBBF´s turneringer sammen med relevante politiske udvalg i DBBF. Dansk og international basketballlovgivning og kontakt vedrørende deltagelse i FIBA-turneringer. FIBA NI (National Instructor) for FIBA-dommere og FIBA-kommissærer mm. FIBA SPOC (Single Point of Contact): Forebyggelse af matchfixing og kontakt til FIBA, IOC og DIF vedrørende matchfixing.
Scroll to Top